فارسی|English
سه شنبه3 ارديبهشت 1398

بازگشت
 پژوهش
پژوهش به عنوان مهمترین عضو در هرنظام  وظیفه ارتقا و توسعه آن نهاد را بر عهده دارد لذاواحد پژوهش موسسه خیریه امام علی (ع) فعالیت خود را در راستای گسترش ارتباطات علمی و پژوهشی با سایر مراکز تحقیقاتی  داخلی و بین المللی و تبادل تجربیات و اطلاعات تخصصی با مراکز و سازمانهای مردم  نهاد از فرودین ماه 1393آغاز نموده است . این حوزه با انجام امور پژوهشی ،افکار سنجی و امکان سنجی به شناسایی ظرفیت ها و فرصت های گسترش ارتباطات و مشارکت های برون سازمان می پردازد تا با معرفی صحیح و اصولی مؤسسه خیریه امام علی (ع) به دیگر مراکز و مؤسسات و همچنین افراد حقیقی و حقوقی به جلب همکاری و همیاری آنها با مؤسسه و جذب کلیه ظرفیت های تخصصی، فنی،اجرایی موجود داخلی و بین المللی با هدف استفاده بهینه از منابع موجود جهت پایداری طرح های اجرایی مؤسسه بپردازد. از دیگر اهداف این واحد می توان به ایجاد ارتباط و تعامل با دانشگاهها و مراکز علمی اشاره نمود که سعی و تلاش در جهت علمی نمودن مدل ابداعی توانمند سازی مؤسسه خیریه امام علی (ع) در خراسان جنوبی را با دعوت از اساتید و دانشجویان رشته های مرتبط جهت عضویت در مر کز مطالعات  توسعه و توانمند سازی روستایی و بهره گیری علمی از دانش اساتید را در حوزه کار خود قرار داده است . جذب و حمایت از آن دسته از پایان نامه ها و پروژه های دانشجویی مرتبط با اهداف مؤسسه که پتانسیل علمی- اجرایی بالایی دارند ، نیز در این حوزه گنجانده شده است.تعامل با واحدهای  بسیج اساتید و بسیج دانشجویی جهت هدایت و سوق دادن اردوهای جهادی به سمت مناطق محروم تحت پوشش مؤسسه خیریه امام علی (ع) در راستای احیا وتوانمند سازی مناطق محروم حول محورهای اصلی عمران ، فرهنگ ، بهداشت نیز  از اهداف دیگر  این تعامل به شمار می آید. تعامل با مؤسسات خیریه نیز جزء اهداف واحد پژوهش تعریف گردیده است که دعوت به عضویت در ستاد توانمندسازی مناطق محروم ،آشنایی بیشتر با زمینه های فعالیت مؤسسات خیریه و ایجاد ارتباط، تبادل اطلاعات، توسعه و تقویت همکاری از اهداف این ارتباطات به حساب می آید . موضوع دیگر دارای اهمیت در اهداف این واحد ایجاد شبکه همکاری با سایر نهادهای دولتی یا  بین المللی می باشد دعوت به مشارکت در اجرایی نمودن طرح های توانمند سازی مؤسسه ،ارتباط با ارگانها و سازمانهای مرتبط و تلاش در جهت استفاده از تسهیلات دولت در جهت دستیابی بر اهداف و رسیدن به توانمند سازی و توسعه پایدار از جمله اهداف این ارتباطات می باشد . نکته حائز اهمیت دیگر در اهداف واحد پژوهش ارائه طرح های ویژه جهت ارتقاء تخصصی معاونت های مختلف موسسه است که این مهم با توجه به حوزه فعالیت ،شرح وظایف وآیین نامه اجرایی واحد های مختلف موسسه محقق می گردد. 
تعریف واحد آموزش 
 موسسه خیریه امام علی (ع) در واحد آموزش  در تلاش است تا دانش آموزان و دانشجویانی که از نعمت والد/والدین محروم‌اند بعلت فقر اقتصادی و فرهنگی از چرخه تحصیل و آموزش خارج نشوند و بتوانند از امکانات موجود در جامعه به صورت عادلانه بهره‌مند شوند.
 با توجه به اهمیت تحکیم نهاد خانواده در موسسه خیریه امام علی (ع) خدمات آموزشی  این  واحد  شامل تمامی اعضای خانواده و در جهت توانمندسازی  فرهنگی و آموزشی  آنان صورت می پذیرد .
آموزش از دیدگاه قرآن
ازمجموع آیات قرآنی میتوان برداشت نمود ، به همان ترتیبی که « تعلیم» یا «آموزش» در جامعه ی اسلامی لازم بوده ،هر اندیشمندی باید به عنوان زکات دانش خویش ،آن را در اختیار دیگران قرار دهد ،در این راستا ،اساتید ارجمند ،معلمین گرامی ودبیران دلسوز و دانشجویان متعهد که به عنوان جهاد گران حوزه ی علم و دانش تلاش می کنند ،وارد میدان علم و فرهنگ شده و با گام نهادن در مسیر نذر فرهنگی با همتی مضاعف و عزم ملی به یاری گروه هدف نیز می پردازند.
برگزاری کلاسهای آموزشی
یکی از مهمترین وظایف واحد آموزش پیگیری و نظارت بر روند تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان گروه هدف خود می باشد که این مهم با دریافت کارنامه های تحصیلی هر ترم این عزیزان اتفاق می افتد. مسئول اجرایی این واحد ، پس از بررسی نتایج  امتحانات آنان بر حسب نیازو با بهره گیری از دانش آموزان و دانشجویان مستعد خود اقدام به برگزاری دوره های علمی و آموزشی در واحد آموزش خود می نماید.
تعامل با مراکز علمی و آموزشی
با توجه به نیاز های متعدد اعضای خانواده موسسه در حوزه های مختلفی علمی ، آموزشی ، ورزشی و... و ناتوانی واحد آموزش در خصوص برگزاری تمامی دوره ها ی مدنظر،این واحد با تکیه بر نیت خیرین محترم،اقدام به برقراری ارتباط با مدیران محترم آموزشگاههای مختلف علمی – آموزشی ، زبانسرا،باشگاه و سالن های ورزشی ،مسئولین سرای محله  و... نموده و با ارائه معرفی نامه کتبی به اعضای خانواده خود امکان بهره مندی آنان را از دوره های مختلف  فراهم می نماید.