خیریه امام علی علیه السلام

مؤسسه خیریه امام علی علیه السلام سازمانی غیر دولتی و مردم نهاد است که در سال ۱۳۷۳ تاسیس شد و با شماره ۹۹۷۱ به ثبت رسید و دارای مجوز فعالیت در سطح ملی از وزارت کشور می باشد.
تمرکز فعالیت خیریه امام علی علیه السلام از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۵ در استان تهران و در حوزه توانمند سازی نیازمندان بوده است که این فعالیت با ارائه آموزش های مهارتی و ایجاد زمینه های اشتغال و اعطای تسهیلات جهت تامین سرمایه کار بوده است.
درسال ۱۳۸۰صندوق قرض الحسنه مولود کعبه برای تکمیل زنجیره آموزش و اشتغال و توانمندسازی ایجاد شد؛ و اکنون با مجوز بانک مرکزی در حال فعالیت است.
در سال ۱۳۸۵ خیریه امام علی علیه السلام در پی تحقیقاتی که از مددجویان در طی این ۱۲ سال به عمل آورده بود، به این نتیجه رسید که اغلب نیازمندان استان تهران، روستاییانی هستند که از محرومترین مناطق کشور به تهران مهاجرت کرده اند؛ که دلیل اصلی مهاجرت را، نبود اشتغال و امکانات اولیه زندگی در روستای خود اعلام کردند.
در پی این پژوهش، توانمند سازی مناطق کمتر توسعه یافته کشور به عنوان هدف اصلی فعالیت های خیریه امام علی علیه السلام تعریف شد؛ امروزه خیریه امام علی علیه السلام در بیش از ۵۰ روستای مختلف در استان های خراسان جنوبی ، اصفهان، کرمانشاه، کرمان، هرمزگان و تهران طرح الگوی ابداعی خود را به اجرا درآورده است؛ طرح الگوی معین جامع در چهار محور اصلی فرهنگ سازی، کارآفرینی و اشتغال، بهداشت و سلامت، آبادانی و مسکن تعریف شده است و توانسته به توان افزایی پایدار در مناطق کمتر توسعه یافته دست یابد بر این اساس خیریه در این سالها توانسته بیش از ۴۰۰۰ خانواده نیازمند را ضمن مهارت آموزی، توانمند کرده و به آغوش جامعه باز گرداند؛ ایجاد بیش از ۲۸۰۰ شغل و حمایت مالی بیش از ۱۸۰۰ دانش اموز و دانشجو، احداث بیش از ۵۰۰ واحد مسکونی از جمله فعالیت های این خیریه تاکنون بوده است. با توجه به موفقیت های کسب شده و درخواست های مکرر مردم دیگر استان ها و مسئولین کشور، ان شاا… توفیق آن را داشته باشیم تا قدمی برای دیگر هموطنانمان نیز برداریم.
ترویج مدل ابداعی معین جامع که صحیح ترین روش یاری رسانی به نیازمندان در مناطق کمتر توسعه را آموزش می دهد نیز از مهمترین اهداف موسسه خیریه امام علی علیه السلام می باشد که امید است با این فرهنگ سازی از نیازمندپروری در جامعه جلوگیری شده و بر افراد توانمد جامعه افزوده شود.